top of page
  • Yazarın fotoğrafıDuygu ÇANKAYA ÇADIRCIOĞLU

Hedefe Ulaşmayı Beklemek


Oshawa, ON, 2022

Florida Üniversitesi’nde Profesör Jerry Uelsman fotoğrafçılık sınıfındaki öğrencilerini iki gruba ayırır ve birinci gruba dönem sonunda ne kadar fazla fotoğraf getirirlerse o kadar yüksek puan alabileceklerini, ikinci gruba da getirdikleri tek ‘mükemmel’ fotoğraf üzerinden değerlendirileceklerini söyledi. Sene sonunda şaşırtıcı bir şekilde en güzel fotoğrafların birinci grubun getirdikleri arasından çıktığını buldu. Çünkü tüm dönem boyunca birinci grup sürekli fotoğraf çekmekle meşgulken, ikinci grup mükemmel fotoğrafın hangi açıdan, ışıktan daha iyi çekileceğini tartışmakla meşguldü.

Yaşamda hedeflere ulaşmak için sergilenecek iki temel davranışı gördüğümüz bu örnekte bahsedilen davranışların birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyemeyiz. Plan yapmak, hedefe ulaşmak için atılacak adımlar hakkında hazırlık yapmayı sağlar ve süreç içerisinde kaynaklarımızı güçlendirmemize yardımcı olur. Ancak bizi istediğimiz hedefe ulaştıracak aktif adımları sağlamaz. Harekete geçmek, denemek ise olumlu ya da olumsuz sonucun ortaya çıktığı aktif bir süreci barındırır. Örneğin sağlıklı yaşamla ilgili araştırmalar yapmak kitaplar okumak hazırlık sürecini barındırır ancak herhangi bir eylem içermez. Ortamımızı düzenlemek, abur cubur alışveriş listesinden çıkarmak, egzersiz rutini oluşturmak bahsettiğimiz hedefle uyumlu olacak eylemleri barındırır.

Uzunca bir süre yaşam içerisinde isteklerimi tek tek yazdığım, hedeflerime ulaşmak için aşmam gereken yolları düşündüğüm, daha önce benim istediğim yollardan geçmiş kişilere tekrar tekrar sorular sorduğum bir dönem oldu. Bu ‘adımları’ atarken kısa rahatlamalar yaşasam da günün sonunda olduğum yerde kendimi buldum.

Yukarıdaki hazırlık ve hareket evresini etkili bir şekilde kullanamama süreci içerisindeydim. Çünkü hedeflerle ilgili çalışmak, en iyisi nasıl olur diye bilgi toplamak kısa süreli rahatlatmalar sağlasa da aktif adım atmamanın rahatsızlığını da yaşıyordum. Çünkü plan ve hazırlık yapmak harekete geçme zorlu adımını ertelememe sebep olan bir araçtı. Hedefimle ilgili uğraşılarımın olması beni rahatlatıyor ancak aktif adım atmamın önüne geçiyordu. Denemek ve her denemenin sonrasında süreçle ilgili ilerlemeyi görmek motivasyonun da artmasını sağlar.

Sonuç olarak hayatınıza yeni bir alışkanlık katmak istiyorsanız mükemmeli beklemek ve mükemmelin nasıl olacağı ile ilgili zihinsel süreçlerle meşgul olmak yerine adım atmak ve bu adımlarda sürekliliği sağlamak en etkili yol olacaktır.

Comments


Son Yazılarımız

bottom of page