top of page
untitled-İnsta için-5.jpg

Günün Notu

"Bir şeyi beğenmiyorsan, değiştir. Değiştiremiyorsan, tavrını değiştir. Şikayet etme."
- Maya Angelou

Günün Notu Arşivi

12 Temmuz 2023

"Bir şeyi beğenmiyorsan, değiştir. Değiştiremiyorsan, tavrını değiştir. Şikayet etme."
- Maya Angelou

26 Nisan 2022

Günlük tutmak veya duygularımızla ilgili yazılar yazmak, birçok iyileştirici unsuru içinde barındırdığı için günlük yaşamımızda deneyimlediğimiz duygusal strese karşı psikolojik iyi oluşumuzu koruyabilecek sağlıklı bir çözüm aracı olarak öne çıkmaktadır.

22 Kasım 2021

"İnsanların çoğu özgürlüğü gerçekten istemezler. Çünkü özgürlük, sorumluluk gerektirir ve insanların çoğu da bundan korkar." -Sigmund Freud

30 Temmuz 2021

Bize daha iyi hissettirecek ortamlarda ve durumlarda bulunmayı tercih etmek, gerektiği zaman içinde bulunduğumuz ortamı ya da durumu kendi ihtiyaçlarımıza göre şekillendirerek düzenlemek, bize daha iyi hissettirecek uyarıcılara odaklanmak ve kötüye odaklanma eğilimimizden uzaklaşmaya çalışmak ve deneyimlediğimiz yaşantılar sonrasında geliştirdiğimiz düşünceleri gerçekçi ve işlevsel olan düşüncelerle yer değiştirecek şekilde yeniden yorumlayabilmek; hissettiğimiz duyguların yumuşaması noktasında bize yardımcı olacaktır.

11 Eylül 2022

Daha doğru kararlar aldığımıza inanmak, daha mantıklı olduğumuzu düşünmek, en doğru inanca sahip olduğumuzu düşünmek, haklı olduğumuzu düşünmek, başarılı olduğumuzu düşünmek, kültürlü olduğumuzu düşünmek, akıllı-güzel-zeki-iyi kalpli vs. olduğumuzu düşünmek, doğruluk payı olsa da bir yandan da öz saygı yükseltme çabası olarak karşımıza çıkabiliyor.

23 Şubat 2022

Duygusal yeme, genellikle daha iyi hissettireceği umuduyla gerçekleştirilir. Ancak duygusal yemenin, huzursuzluk ve olumsuz duygu oluşturduğu ya da bu duyguları daha da arttırdığı bilinmektedir.

21 Kasım 2021

Yaşama nasıl baktığımız, kendimizi nasıl gördüğümüzle ilişkilidir.

2 Mayıs 2021

‘Kendini gerçekleştiren kişi kendini olduğu gibi kabul eder. Kendi özelliklerinin, becerilerinin, yeteneklerinin ve isteklerinin farkındadır. Belki en güzel değildir ama hangi yönlerinin güzel olduğunu bilir. Belki her konuda en başarılı değildir ama başarılı olduğu konularda çok iyidir ve başarılarının tadını çıkarabilir. Kişinin kendini olduğu gibi kabul etmesi ve olmak istediğinin değil de olduğunun en iyisi olmaya çalışması, mükemmel olma gibi hem gerçekçi olmayan hem de bireylerin yapısına ters düşen bir beklenti içine girmesini engeller.’

20 Mayıs 2022

Sosyal destek, birey olarak diğer insanların yanında bulunarak değil, diğer insanlarla bağlantı ve yakınlık kurarak, onlar tarafından duyularak elde edebildiğimiz bir psikolojik yardım aracıdır.

25 Kasım 2021

Günlük tutmak; zorlu yaşam olayları ya da kaygı, stres, üzüntü, keyifsizlik, isteksizlik gibi duygusal zorluklarla baş edebilmeye yardımcı ve duygusal olarak destekleyici bir araçtır.

21 Eylül 2021

Çocuğunuzun yalan söylediğini fark ettiğinizde altında yatan ihtiyacı anlamak ve bu ihtiyacı gidermeye yönelik harekete geçmek çocuğun kendini ifade ederken yalan söyleme davranışına olan ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. İlgi görmek isteyen bir çocuk yalan söylediği ortaya çıktığında odak noktası oluyorsa bu durum çocuğun yalan söyleme davranışını pekiştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. İlgi görmek için yalan söylüyorsa ihtiyacı olan ilgiyi fark etmek ve çocuk yalan söylemeden önce ona verebilmek önemlidir.

18 Nisan 2021

Düşünmemeliyim ifadesi aslında belirli bir düşünceye karşı verdiğimiz önemi göstermektedir. Bu nedenle takıntılarla mücadele ederken atılması gereken ilk adım, altta yatan takıntılı düşüncelere verilen önemin azaltılmasıdır.

bottom of page