25 Kasım 2021

Günlük tutmak; zorlu yaşam olayları ya da kaygı, stres, üzüntü, keyifsizlik, isteksizlik gibi duygusal zorluklarla baş edebilmeye yardımcı ve duygusal olarak destekleyici bir araçtır.

21 Eylül 2021

Çocuğunuzun yalan söylediğini fark ettiğinizde altında yatan ihtiyacı anlamak ve bu ihtiyacı gidermeye yönelik harekete geçmek çocuğun kendini ifade ederken yalan söyleme davranışına olan ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. İlgi görmek isteyen bir çocuk yalan söylediği ortaya çıktığında odak noktası oluyorsa bu durum çocuğun yalan söyleme davranışını pekiştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. İlgi görmek için yalan söylüyorsa ihtiyacı olan ilgiyi fark etmek ve çocuk yalan söylemeden önce ona verebilmek önemlidir.

18 Nisan 2021

Düşünmemeliyim ifadesi aslında belirli bir düşünceye karşı verdiğimiz önemi göstermektedir. Bu nedenle takıntılarla mücadele ederken atılması gereken ilk adım, altta yatan takıntılı düşüncelere verilen önemin azaltılmasıdır.

26 Şubat 2021

Depresyonun ortaya çıkmasında genetik, biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörler etkilidir. Bir kişinin ailesinde ruhsal sorunların yaygın olması, birçok ruhsal sorunla birlikte depresyona yakalanma olasılığını da arttırır. Ancak bu ailesinde ruhsal sorun yaşamayan bir insanın depresyona yakalanmayacağı manasına da gelmez. Genetik ve çevresel etkenlerden hangisinin daha etkili olduğunu söylemek çok mümkün değildir.

22 Kasım 2021

"İnsanların çoğu özgürlüğü gerçekten istemezler. Çünkü özgürlük, sorumluluk gerektirir ve insanların çoğu da bundan korkar." -Sigmund Freud

30 Temmuz 2021

Bize daha iyi hissettirecek ortamlarda ve durumlarda bulunmayı tercih etmek, gerektiği zaman içinde bulunduğumuz ortamı ya da durumu kendi ihtiyaçlarımıza göre şekillendirerek düzenlemek, bize daha iyi hissettirecek uyarıcılara odaklanmak ve kötüye odaklanma eğilimimizden uzaklaşmaya çalışmak ve deneyimlediğimiz yaşantılar sonrasında geliştirdiğimiz düşünceleri gerçekçi ve işlevsel olan düşüncelerle yer değiştirecek şekilde yeniden yorumlayabilmek; hissettiğimiz duyguların yumuşaması noktasında bize yardımcı olacaktır.

25 Mart 2021

Gülmek, mutluluk ya da eğlence ile bağdaştırdığımız bir eylem olmasına karşın, çok gülen insanların çok mutlu olduğu çıkarımını yapamayız. Bunun nedeni, gülmenin aslında içgüdüsel bir başa çıkma mekanizması olmasıdır. Gülme eylemi, duygusal acımızı dindirir, stresimizi azaltır, başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri güçlendirir. Gülmek üzerine yapılan bilimsel araştırmalarda bu eylemin fiziksel ağrıları dahi azalttığı bulunmuştur.

21 Şubat 2021

Çocuk doğduğunda anne ve baba olmazsınız. Unvanlarınız arasına anne veya baba kelimelerini eklemiş olursunuz. Bu nedenle hayatınızın çok yönlülüğünü korumak, size daima iyi hissettirecektir.

21 Kasım 2021

Yaşama nasıl baktığımız, kendimizi nasıl gördüğümüzle ilişkilidir.

2 Mayıs 2021

‘Kendini gerçekleştiren kişi kendini olduğu gibi kabul eder. Kendi özelliklerinin, becerilerinin, yeteneklerinin ve isteklerinin farkındadır. Belki en güzel değildir ama hangi yönlerinin güzel olduğunu bilir. Belki her konuda en başarılı değildir ama başarılı olduğu konularda çok iyidir ve başarılarının tadını çıkarabilir. Kişinin kendini olduğu gibi kabul etmesi ve olmak istediğinin değil de olduğunun en iyisi olmaya çalışması, mükemmel olma gibi hem gerçekçi olmayan hem de bireylerin yapısına ters düşen bir beklenti içine girmesini engeller.’

28 Şubat 2021

Sabır hiçbir şey yapmamak, teslim olmak, hayattan kopmak anlamlarına gelmemektedir. Tıpkı uyumak gibi, bir sonraki gün için yapılan aktif ve bilinçli bir hazırlıktır.

19 Aralık 2020

Kaçınmalarla yüzleşmenin, çoğu zaman bireye katacağı birçok şey vardır. Bu nedenle konfor alanından çıktığımızda ve vazgeçme noktasına geldiğimizde, önce kendimize "neden" diye soralım. Mantığımız öyle söylediği için değil, yüzleşmekten çekindiğimiz için geri adım atıyorsak, bazen zora katlanmamız gerektiğini kendimize hatırlatmak yardımcı olacaktır.

untitled-İnsta için-5.jpg

Günün Notu

Günlük tutmak; zorlu yaşam olayları ya da kaygı, stres, üzüntü, keyifsizlik, isteksizlik gibi duygusal zorluklarla baş edebilmeye yardımcı ve duygusal olarak destekleyici bir araçtır.

Günün Notu Arşivi