HAKKINDA
Psk. Duygu Çankaya Çadırcıoğlu

Psikolog Duygu Çankaya Çadırcıoğlu, Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Ege Üniversitesi'nde Bağımlılık Danışmanlığı yüksek lisans programında tez aşamasındadır. Daha önce okul öncesi eğitim kurumlarında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda psikolog olarak görev almıştır. Şu anda Adalet Bakanlığı'na bağlı psikolog olarak çalışmalarını sürdürmekte ve bireysel görüşme almaya devam etmektedir. Ayrıntı CV için sağdaki Linkedin butonuna tıklayabilirsiniz. 

in.png
HAKKINDA
Psk. Malik Kubilay Çadırcıoğlu

Psikolog Malik Kubilay Çadırcıoğlu, Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Ege Üniversitesi'nde Psikolojik Danışmanlık yüksek lisans programında tez aşamasındadır. Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri'nde psikolog olarak görev almıştır. Şu anda Adalet Bakanlığı'na bağlı psikolog olarak çalışmalarını sürdürmekte ve bireysel görüşme almaya devam etmektedir. Ayrıntılı CV için sağdaki Linkedin butonuna tıklayabilirsiniz. 

in.png

Anksiyete - Panikatak

Bağımlılık Danışmanlığı

Özgüven Eksikliği

Aile Danışmanlığı

Depresyon

Sosyal Kaygı - Özgül Fobi

Psikolojik Danışmanlık

Yaşamsal Problemler

Online Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Nedir?

     İnternet, dünyanın farklı ülkelerinde yaklaşık 20 yıldır psikoterapötik müdahaleler için kullanılan bir araçtır. Bu özelleşmiş profesyonel aktiviteyi tanımlamak için e-terapi, e-danışmanlık, online(çevrimiçi) terapi, sanal terapi, telepsikoloji gibi farklı kavramlar kullanılmıştır. Sıklıkla online terapi olarak isimlendirilen bu yöntemin birden fazla uygulama şekli vardır. Danışman ve danışanın aktif bir iletişim kurduğu uygulamalar olduğu gibi, self-help (öz-yardım) metoduyla ilerleyen web tabanlı uygulamalar da mevcuttur. Web tabanlı(yazı tabanlı) öz-yardım uygulamalarıyla ilgili yeterince destekleyici bilimsel veri bulunmamaktadır. Ancak insanları bilinçlendirdiği ve yardım almak için teşvik edici olduğu bilinmektedir. Biz bu yazıda danışan (hizmet alan) ve danışmanın (terapist) aktif olarak iletişim kurduğu, bizim de uygulamakta olduğumuz metoda değineceğiz.

     Danışan ve danışmanın anlık olarak iletişim kurmasını sağlayan teknikler mesajlaşma, sesli görüşme ve görüntülü görüşmedir (Biz mesajlaşma yoluyla danışanlara destek vermiyoruz ve görüntülü görüşme yöntemini öneriyoruz). Sınırlılıkları olmasına karşın, online terapi danışana sunduğu kolaylıklar nedeniyle tüm dünyada gittikçe popülerleşmektedir. Terapiye ulaşımın kolay olması, ücret olarak daha uygun olması, yüzyüze görüşmeye istekli olmayan danışanlar için uygun olması ve yüz yüze terapinin sunduğu bir çok imkanı içinde barındırması, online terapinin bazı tercih edilme sebepleridir. Her geçen gün daha fazla insan, bu yolla terapi almayı tercih etmekte ve bir çoğu metodun işe yarar olduğunu belirtmektedir. Bugüne kadar yapılmış araştırmaların çoğu, geleneksel yüz yüze terapi ve online terapinin (kameralı), benzer faydalar sağladığını ortaya çıkarmıştır. Çoğu psikoterapist ve psikolojik danışman online danışmanlık hizmetlerinin sahip olduğu potansiyeli kabul etmektedir. Bazı enstitüler tarafından online terapinin kendi etik ilkeleri dahi oluşturulmuştur. Bir çok danışanın, bu yenilikçi terapi yönteminden memnun kaldıkları görülmektedir. 

 

     Görüntülü görüşmeler, sürecin ilerleyişi için bir araç olmakla birlikte yöntemi tanımlayıcı nitelikte değildir. Tıpkı yüz yüze görüşmelerimizde olduğu gibi, online görüşmelerimizde de Bilişsel Davranışçı kuram üzerinden terapi sürecini sürdürmekte ve bu kuramın yöntem ve araçlarını temel almaktayız. Süreçle ilgili ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

American Psychological Association. (tarih yok). What you need to know before choosing online therapy. Şubat 7, 2019 tarihinde American Psychological Association's Web site: https://www.apa.org/helpcenter/online-therapy adresinden alındı

Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., & Shapira, N. A. (2008). A comprehensive review and a meta-     analysis of the effectiveness of internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human services, 26(2-4), 109-160.

Novotney, A. (2017, February). A growing wave of online therapy. Şubat  7, 2019 tarihinde American   Psychological Association Official Web Site: www.apa.org/monitor/2017/02/online-therapy adresinden alındı.

Wantland, D. J., Portillo, C. J., Holzemer, W. L., Slaughter, R., & McGhee, E. M. (2004). The effectiveness of Web-based vs. non-Web-based interventions: a meta-analysis of behavioral change outcomes. Journal of medical Internet research, 6(4).