top of page
  • Yazarın fotoğrafıikipsikolog

COVID Yalıtılmışlığı


Kadıköy, İstanbul, 2020.

Covidle birlikte yaşamımızda birçok şey değişti. Covid öncesi cuma günü planları akşam arkadaşlarla dışarı çıkmak, haftasonu için etkinlik fikirleri tartışmak, kalabalık misafirlikler yapmak gibiyken; covid sonrasında cuma günü planı diğer günlerdeki gibi evde oturmak oluyor. Düzeni bozulan bizler eğlenceye ve koca haftanın yorgunluğunu atmaya ayrılan cuma ve cumartesi günlerinde evde kaldığımız için normalden daha yalnız, yalıtılmış hissedebiliyoruz. Sebebi covid ya da başka bir şey olsa da bu hissi az da olsa hafifletebilecek birkaç öneri bulduk ve sizlerle de paylaşmak istedik.


1. Kendinizi Suçlamayın: Kendinizi yalnız hissetmenizle ilgili suçlamanız daha da kötü hissetmenize sebep olacaktır. Böyle hissetmenize sebep olacak yaşamda birçok etken bir araya gelmiş olabilir. Ancak bunların hiç biri sizin hatanız değil.

2. Arkadaşlarınızla iletişiminizi arttırın: Sevdiğiniz ve size destek olabilecek bir arkadaşınıza yazabilirsiniz. Bu noktada aklınızdan bunun işe yaramayacağı ya da aramayı düşündüğünüz kişinin sizi dinlemeyeceği gibi düşünceler geçebilir. Bu düşüncelere kulak vermeyin.

3. Hobi edinin: Hobinizin zor ve aşırı uğraştırıcı olmasına gerek yok. Bir suluboya ya da örgü işiyle yaratıcılığınızı kullanarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Üretmek iyi hissettirir.

4. Kendi Eğlencenizi Oluşturun: Sevdiğiniz bir şarkıyı açın ve o şarkıcıya eşlik edin, onunla beraber söyleyin. Eğer bunu pek beğenmediyseniz enerji veren bir müzikle yalnızlığınızın keyfini çıkararak izlenme kaygısı olmadan dans edin.

5. İhtiyacı Olan Birine Yardım Edin: Diğerlerine yardım etmek dikkat, bu sosyal medya aracılığıyla bile olabilir, odağımızın kendimizden diğerlerine kaymasını sağlar. Aynı zamanda yalnız hissedebileceğini ya da bunalmış olabileceğini düşündüğünüz kişileri arayarak onlara nasıl olduğunu sormak da hem size hem de aradığınız kişiye iyi hissettirir.

6. Hislerinizin Geçici Olduğunu Kendinize Hatırlatın: Sizi rahatsız eden hislerden kaçmak o hislerden kurtulmanızı sağlamayacaktır. Rahatsızlık veren duyguları kabul ettiğinizde bir müddet sonra onları etkisiz hale getirdiğinizi fark edebilirsiniz.


Covid öncesindeki kalabalık cumalara özlem duyan ya da herhangi bir sebeple kendini yalnız hisseden kişiler varsa umarız bu hissi hafifletebilecek fikirler sunmuşuzdur. İyi haftasonları!


Psk.Duygu ÇANKAYA ÇADIRCIOĞLU

Comentários


Son Yazılarımız

bottom of page