top of page
  • ikipsikolog

COVID Yalıtılmışlığı


Kadıköy, İstanbul, 2020.

Covidle birlikte yaşamımızda birçok şey değişti. Covid öncesi cuma günü planları akşam arkadaşlarla dışarı çıkmak, haftasonu için etkinlik fikirleri tartışmak, kalabalık misafirlikler yapmak gibiyken; covid sonrasında cuma günü planı diğer günlerdeki gibi evde oturmak oluyor. Düzeni bozulan bizler eğlenceye ve koca haftanın yorgunluğunu atmaya ayrılan cuma ve cumartesi günlerinde evde kaldığımız için normalden daha yalnız, yalıtılmış hissedebiliyoruz. Sebebi covid ya da başka bir şey olsa da bu hissi az da olsa hafifletebilecek birkaç öneri bulduk ve sizlerle de paylaşmak istedik.


1. Kendinizi Suçlamayın: Kendinizi yalnız hissetmenizle ilgili suçlamanız daha da kötü hissetmenize sebep olacaktır. Böyle hissetmenize sebep olacak yaşamda birçok etken bir araya gelmiş olabilir. Ancak bunların hiç biri sizin hatanız değil.

2. Arkadaşlarınızla iletişiminizi arttırın: Sevdiğiniz ve size destek olabilecek bir arkadaşınıza yazabilirsiniz. Bu noktada aklınızdan bunun işe yaramayacağı ya da aramayı düşündüğünüz kişinin sizi dinlemeyeceği gibi düşünceler geçebilir. Bu düşüncelere kulak vermeyin.

3. Hobi edinin: Hobinizin zor ve aşırı uğraştırıcı olmasına gerek yok. Bir suluboya ya da