top of page
  • Yazarın fotoğrafıikipsikolog

Günlük Plan Yapmanın ÖnemiBugün yapmanız gereken birçok şey vardı ve hiçbir işe koyulamadınız mı? Ya da harekete geçmenize rağmen yeterli ilerlemeyi kaydetmeden önce, odağınızı kaybederek işinizi yarım mı bıraktınız?

Hepimiz bugün olmasa bile çoğu zaman yukarıda bahsettiğimiz durumlardan dert yanarız. Bunu engellemek için plan yapmanın etkili bir çözüm olabileceğini biliriz ama plan yapma etkinliğinin olası faydalarını net bir şekilde göremediğimizde, bu konuda motive olmamız zorlaşır ve hayatımıza rastgele devam etmeyi tercih ederiz. Bu nedenle bu postumuzda plan yapmanın faydalarından bahsetmek istedik. Bakalım yarınımızı ve haftamızı planlamanın bize ne gibi getirileri olabilir!

Zaman yönetimi sağlar: Program yapmak zamanınızı istediğiniz gibi kullanabilmenizi sağlar.

Verimliliğinizi arttırmaya yardımcı olur: Yapmanız gereken görevlere (işte yetiştirilmesi gerekenler, ev işleri vb.) gerektiği kadar vakit ayırırsınız.

Stresinizi Azaltır: Yaşamı programlamak yetiştirme kaygısını ortadan kaldırır.

Sağlıklı yaşam sunar: Günü planlamak yaşamı planlamaktır. Yaşamınızı düzene koydukça size iyi gelen sağlıklı alışkanlıklara daha da aşina olduğunuzu fark edeceksiniz.

Üretkenliğinizi artırır: Zamanınızı planladığınızda size keyif veren zevklerinize, hobilerinize vakit ayırabilirsiniz.

Sosyal ilişkilerinizi güçlendirir: İşlerinizi programlı bir şekilde tamamladığınızda sevdiklerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.

Bu saydıklarımız hayatınızda olumlu değişimleri beraberinde getirir mi? Yarın için bir plan yapmaya ne dersiniz?


Psk. Duygu ÇANKAYA ÇADIRCIOĞLU

Comments


Son Yazılarımız

bottom of page